Albastar critical 2-11gr 210cm ve 240cm

Yakın zaman içinde çıkan Albastar Critical kamışları 2 farklı boyda piyasaya sunuldu. Bu kamışlardaki en büyük özelliği 1.5kg bir pet şişeyi kaldırdığı video oldu.

Kısık Balıkçılık ile getirilen bu kamışlar 2-11gr atar aralığında ve iki farklı boyda 210cm ve 240cm olarak satışa sunuldu. Fiyatının en uygun lrf kamışlarından biri olması dolayısıyla bu kamışa ilgi çok oldu. Çok fazla kişi aldı ve açıkçası alanlar kayboldu. Sosyal medyada da birebir diyaloglarda da geri bildirimlerini alamadım. Bir arkadaşımın satın alması üzerine bir avda ondan ödünç alarak deneme fırsatı yakaladım.

Kullandığım 210cm boyundaki kamış 120tl olmasından dolayı çok tercih edilen en uygun lrf kamışlarındandı. Acaba nasıl bir özellikte ve hissiyatta olduğunu çok merak ediyordum. Tatlısuda bir av yapma şansı yakaladım ve kamışı test ettik yada ön inceleme yaptık diyelim. Videosuyla 1.5kg ağırlık kaldıran bu kamışa benzer bir kamış daha biliyorum. Fladen extra flexx 1-10gr. Heralde gördüğüm en esnek kamış. O da 1.5kg kaldırır ama hissiyat sıfır. Aklımda o kamış canlandı ve korkuyla ilk atışı gerçekleştirdim.

Açıkçası Mutlu Balıkçılık’ta inceleme fırsatı yakaladığım bu kamış uçtan esneyen ve halkaları, sarımı yani genel olarak işçiliği kaliteli duran bir kamıştı. Hatta kendimce bu kamışa 180lira fiyat verirler diye düşünmüştüm. Kamışın hepsinin esnememesi yani sert olması önce hoşuma gitti. Fakat asıl test yeri kesinlikle mera.

Merada ilk atışım sonrası bişeyler eksikti. 3 gram jighead ve 0.5gr civarı bir silikonla 3.5gr jigheadi suyla buluşturdum. Atış esnasında kamış çok esnemiyor. Hatta hiç esnemiyor. Uçtaki iki yada üç halka esniyor. Erim fena değildi. Ama 1.5gram gibi ağırlık atacaksanız bu kamış biraz hissiyatta zayıf kalacaktır. Erime 10 üzerinden 6verdim. Orta sekment bir kamışla atabileceğim mesafelere erimi sağlamıştım. (Erimi etkileyen bir çok faktör daha var tabi ki. Ve bunları da göz önünde bulundurarak kabataslak konuşuyorum). Erimden sonraki konu hissiyattı. İşte burada biraz sıkıntı yaşadım. Kamış aksiyonda yine ilk iki üç halkalık kısım esneme yaptı. 3.5gramdan sonra 2 grama düştüğümde hissiyat epeyice zayıfladı. Üst atarı zorladığımda ise atışlarımdan çekindim ve 10gr üzerine çıkılmaması bu kamışın deformasyonuna yol açacağını düşündüm. 2-11gr yerine bana daha çok 3-10gr hissi verdi.

Gelelim balık vurduğundaki hissiyata: 1.5kg ağırlık testine dayansa da biz balık tuttuğumuzda sudan kesmek için kepçe kullanıyoruz. 1.5kg kalamasız çekilmez ve zaten ne iğne ne misina buna dayanır. Yani 1.5kg balık çekmek sadece kamışın işi değil takım işidir. Tüm görevi kamış üstlenmez.

Balık vurduğunda da 20cm lik perchler bence en optimum denenebilecek boylardı. Bu balıklarda yine esnemesi ilk üç -dört halkada kaldı. Aksiyon vermede zorlandığımdan balığın iğneyi yuttuğunu kafa atınca anladım.
Balık tuttuğunuzda da verdiği hissiyat 10 üzerinden 6 diyebilirim.

Denedikten sonra bu kamış için 140tl fiyat biçerim dedim. Yani fiyatına göre düşünüldüğünde alınabilecek, ama alındığında da savagear kalitesi beklenmeyecek bir kamış. Yeni başlayacaklar için sert kamış arıyorlarsa tercih edilebilecek bir kamış. Zaten bu fiyata bu performans bence yeterli.

 

Yeni başlayanlara önerebileceğim en uygun kamış. Hangi makine ile kombin olur sorusuna ise her makineyle kombin olur fakat bu kamış da uygun olduğundan ona uygun fiyatlı bir makine takarak acemiliğinizi atmalısınız.
Bu tür bir kamış lrf avcılığına yeni başlarken tercih edilebilir. Deniz ağırlıklı av yapıyorsanız daha uygun olduğunu düşündüm çünkü derede binecek bir kasna ile mücadelede güvenip güvenmeme konusunda tereddütlerim var. Önceliğiniz öğrenmek ise evet, ama sekment yükseltmek için hayır.

Erim:6/10
Hissiyat 6/10
İşçilik:7/10
Güven :5/10

Atar aralığı alt atarında çok zayıf. 3 gr -6gr arası en optimum kullanımı. Jig ve maket balık kullanımına daha uygunken sığ meralar yerine 5metre üzeri avlarda 3 gr jighead atmak için daha uygun. 8grama kadar microjig avcılığında ve 4-8gr arası maket balık kullanımında en verimli avını verebilirken silikonda minimum 3gr ağırlık olmalı hissiyat için.