Hangi ip daha ince biraz zoom yapalım mı?

Merhaba sevgili dostlar. Yeni sezon hazırlıkları yaparken geçen dönem kullandığım ama paslanmış iğneleri çantadan çıkartıp çantalarıma ufak ufak çekidüzen verirken önceden de elimde kalan 7 farklı ipi değerlendirmek için yanyana koyup çekimler yaptım. Bu çekimleri sizlerle de paylaşarak kalınlıkları hakkında yorumu size bıraktım.

Yeni sezonda Duraking Natuna 0,05mm ip, Shimano Kairiki 0,06mm ip ve Sunline Siglon 0,2pe ipleri kullanacağım. Ama daha önceki dönemlerde kullanmış olduğum iplerden elimde kalanlardan birazcık kesip yanyana yapıştırdım ve numaralandırdım. İplerin çeker değerleri düğümden düğüme değişiyor elbette. Çeker değerlerinden çok ihtiyacım olan şey en inceyi bulmak ve en mikro takımlarla av yapmaktı.

Daha önceki sezon başlangıcında Sunline super pe 6 lb ip ile avlarıma başlamış, rüzgarın azizliğiyle büyük kısmını dolandırıp çöp etmeyi başarmıştım. Sonrasında kairiki 0,07mm ile bir süre devam edip onu da denedikten sonra sunline 4 lb ip ile harika bir verim almıştım. İpin incelmesiyle erimin muazzam arttığını gördüm ve daha ince en ince derken bugün geldiğim nokta 0,2pe Sunline siglon ve Duraking 0,05 mm oldu. Sağlamlık olarak ikisi de 1,3kg civarı düğüm atıldığında aldığım değerler olduğundan bir de Shimano kairiki 0,06mm ip aldım. Onda düğüm atıldığında 4,2kg gibi bir değeri yakalayabilmiştim. Aslında istediğim 3 kg kuvvetten de fazlaydı bu değer.

Takımlarınızı mikrolaştırdığınızda erim çok ama çok artıyor. Bu yüzden en ince takımlara geçmeye çalışıyorum. Bu iple ne tutacaksın diyenlere de hatırlatıyorum; Soare 0,06mm ip ve 0,12 mm Leader ile 1,6 kg eşkinayı çıkarıp geçen sezonun en güzel avlarından birini yapabilmiştim. Tek olay kalamanızı açmak. Bırakın balık gezsin kalamanız açık kalsın. 1,5kg civarı bir balığı bu incelikte takımlarla avlamak çok çok daha kolay. İncelik görünmezlik de demek. Bu yüzden yanıma gelip çok balık tutmamı bilek becerime bağlayanlara diyorum ki ”İnce Takım KULLANMALISIN”. İnce takım av verimini arttırır. Kopartmamak için de zamanla kalama ayarını öğrenerek çok çok güzel avlara imza atabilirsiniz. O yüzden ince takım şart!

Resimlerde belirtilen farklı iplerin her biri ile farklı tecrübelerim oldu. Ama fark etmişsinizdir ki gittikçe ince iplere geçmeye çalıştım. Bana göre lrf avcılığında çekerden çok incelik önemli. Bu resimdeki iplerin de incelikleri arasında çok büyük farklar olmasa da birazcık da olsa görünen o incelik, av veriminde büyük etkiler yapıyor.

Aynı kalınlıkta yazılsa da iplerin malzemeleri ve fiyatları ile orantılı olarak iplerin kalınlıkları da değişmekte. Bu yüzden ince takımlara geçerken sayısal değerlerden çok bu fotoğraflara da önem vermelisiniz diye düşünüyorum. Fiyat performans ürünü gibi görülen ürünler optimum seviyede belki işinize yarayabilir. Ama veriminizi arttırmak için ince takımlara geçmek şart. Fiyatı yükseltmek çözüm değil. Mümkün olan en inceye geçmek av verimini arttıracağından geçen dönemlerde kullandığım 6lb Sunline ipler artık kalın gelmekte. Onun yerine 3 lb değerli bir ipe geçtim. Sizler de başladığınız seviyeden basamak çıkmak istiyorsanız bu adımları izlemelisiniz.

Yeni iplere de mutlaka şans verin ve farklılıklara açık olun. LRF disiplininde yapılan avlar evet bir miktar bilgi birikimi ister ve bu bilgiyi okuyarak kazanabilirsiniz. Bu bilgi de bize der ki herşey bilek değildir. Balığı tutan ekipman çok önemlidir. Kamış, makine, ip, jighead, silikon, hatta klips birer kombinasyondur. Sadece ince bir ip çözüm değildir ve takımınızı kombine ederken doğru ürünleri seçmek için bilgi birikimimi nacizane sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Diğer yazılara da göz atmayı unutmayın…

Balık tutmak biraz da tecrübe ister bunu da meranızda deneyerek elde edebilirsiniz. O teorik bilgileri pratiğe dönüştürmeyi unutmayın. Meralarda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir