Herkesin bir hikayesi var. Benim hikayem…

Herkesin bir hikayesi var. Ve benim hikayem bir hastanede başladı…
5 Ağustos 2014… Benim doğum günüm de aynı zamanda. Daha önceden yaşadığım kalp rahatsızlıkları üzerine hastaneden kontrol için verdikleri gün. İşte tam da o gün başladı hikayem. Kan aldırdıktan sonra tam da hastanedeyken yaşadığım bir kalp problemi üzerine holterler, kontroller vs derken, doktorun bana söylediği şey stresten uzak durmamdı. Yok mu bir hobin? Git balık tut dedi ve sonu bugünlere kadar geldi.

İnsan stres ve iş temposu derken ne ruhsal ne fiziksel sağlığını düşünüyor, çoğu zaman kendimizi ihmal ediyoruz. Şehir hayatının verdiği sıkıntılar bazen sağlık sıkıntılarına kadar gidebiliyor. Bende de öyle oldu. Holter takılınca anladım insan hayatında zaman herşeymiş. Geri dönüşü olmayan tek şey zaman. Para ile satın alamazsınız geri çeviremezsiniz. Ve sizden çok şey götürür.

Doktorun da reçete yerine hobilerime yönlendirmesi ile küçüklükten gelen içimde biryerlerde olan balık tutma hobisi birden canlandı. Sıfır bilgi ile çıktım çok büyük zararlar da ettim. Binlerce lirayı heba ettim. Sonra lrf tekniğini keşfettim. Okulun bana öğrettiği şey sorgulamak ve asla tek kaynaktan araştırmamaktı. Ben de öyle yaptım ve Türkiye’deki tüm kaynakları sosyal medya kara deliğinde kum zerresi bilgiler içinden kendime bişeyler edindikten sonra bu işin anavatanına yöneldim. Neredeyse tüm Japon lrfcileri araştırdım. Yarısı dönüş yaptı yarısı ilgilenmedi. Uzun süre yakalarını bırakmadım desem yeridir. Hala bazıları ile arkadaşız. Hocalarımdan çok şey öğrendim.
Kendimi geliştirirken baktım ki bu konuda büyük bir bilgisizlik de söz konusu. İnanın ki bilmişliğimden değil, asıl amacım zerre bilgim bile olsa birilerine faydam olsun amacıyla bu siteyi lrfoltayı açtım. 3 ağustos 2014 ten 29 ekim 2016ya kadar edindiğim bilgiyi paylaşmaya karar verdim. Blog bir site ile kendi bildiklerimi günlük haline getirmek, kısa kısa nokta atışları yapmak istedim. Doğrularım da oldu yanlışlarım da. Doğru kullanamadığım ürünlerin kötü olduğunu düşündüğüm de oldu (meğer kullanmayı bilmiyormuşum).

Siteyi açtığımda (ki hala devam ediyor) türlü hakaretlerden küfürlere hepsini duydum. Benim usta olduğumu iddia edip lrfcileri eğitmek için açtığımı söyleyenler de oldu. Hala söylüyorum. Ben asla usta olduğumu iddia etmedim. Etmem de. Amatör ruhu bilinçli avcılığa çevirmek adına kendimi geliştirerek av yapan amatör bir balıkçıyım. Bu sırada öğrendiklerimi de blog sitemde yazmak bana “birilerinin hayatına dokunma şansı verdiğinden” zevkle bilgilerimi tecrübelerimi kaleme alıyorum. Tabi ki hala da benden çok çok iyiler var ve hep olmaya devam edecek. Zaten amacım da herkesi kendi çıktığım basamağa çıkarabilmek. Ben gözleri kapalı, sokakta adres arayan biriydim ve her gittiğim yere bir iz bıraktım. Siz de o izlerle geldiğim yolu (doğrudur yanlıştır siz karar vereceksiniz tabi ki) takip edip gelebilirsiniz. Asla egolu olmadım ama egom yok diye de kendime kişiliğime laf ettirmedim.

Hobimin yanı sıra devam eden işim ve okulumla balıkçılığı birlikte yürüttüm. Herkese yetişmeye çalıştım. Ama eskiden aylık 100 kişi ile iletişimde iken şu an sitemizin aylık okuyucusu 30.000 kişi. O yüzden sizlere eskisi kadar hızlı cevap veremiyorum. Hatta bazılarına hiç dönüş yapamıyorum. Bu yüzden egoist olduğumu düşünenler de oldu bunu yazanlar da oldu. Takdir sizin.

Bugün geldiğim noktada büyük firmaların ürün getirirken fikirlerime (yani sizlerin fikirlerine) önem vermeleri, benim aracılığımla sizlere fikir sormaları kendi adıma onur verici. Sizlerle yaptığım görüşmeler doğrultusunda kar odaklı değil de kullanıcı ihtiyacı odaklı çalışmaları ve firmaların isteklerimize kulak vermeleri çok güzel bir işbirliğinde bana sizlerle firmaların ara buluculuğuna vesile olmamı sağladı. Artık kullanıcılar aradığı ve istediği özellikleri daha hızlı ve daha çabuk ulaşabilirken, firmalar kullanıcı odaklı getirdiği ürünlerin satılmasından memnun. Aslında olay arabuluculuk gibi bir duruma geldi ve ben bunu yapmaktan memnunum.

Reklam yaptığım söylendi. Ürünlerin nasıl doğru kullanıldığını anlatmayı amaçladım hep. Ve bu reklamsa reklam yaptığımı kabul ediyorum. Ama takdir edersiniz ki ben de bir kamış makine silikon kullanmak zorundayım. Zihinsel gücümü kullanıp balık tutamam.

Reklam olayını açacak olursak;
En can sıkan durum bu aslında. Ben ürün satıcısı değilim. O yüzden fiyat sorulduğunda genelde cevap vermem. Sorunun cevabı av marketindedir. Yanlış yere sorulmuş bir sorudur benim için. Ben bir bloggerım. Yani bir ürünü bir yerden satın alırım denerim ve değerlendirmemi yazarım. Buna reklamcılık denmez yada denir bu da sizin kişisel takdiriniz. Kazancıma gelecek olursak benim bir işim var ve balıkçılık hobim. Siteden ve hobiden kazancım da sitenin sağında solunda gördüğünüz reklamlar işte. Bunlarla da sitenin domain ve hosting gibi ihtiyaçlarını karşılıyorum. Herkes aldığım ürünleri bedava aldığımı sansa da öyle güzel sponsorlarım hiç olmadı. Keşke olsa herkes bedava ürün verse.

Mutlu Balıkçılık ile bir anlaşmamız oldu ve onların sponsorluğuyla yani ödülleri onlar benim vasıtamla dağıtarak canlı yayında bin lira üzeri hediyeyi dağıttık. Cebime ürün girdi mi diye sorarsanız o gün hediyeleri paketleyip sahiplerine gönderince cebimdeki son paramla vermz almıştım ve o da otobüste cebimden düşmüştü. Hala unutmam.

Bana sizlere dağıtılması için verilen emanetleri sahiplerine dağıttım. Kazancım da sizlerin güveni oldu.
Yapmış olduğum bu blog sitesinden yana gönlüm çok rahat. Reklamcı da deseler başka şeyler de deseler birilerinin ürünlerin nasıl kullanıldığını anlatması gerek. Ben de onlardan sadece biriyim. Sizler de herkesin yazılarını okuyup doğruyu bulacak kişilersiniz. Olayın özü buydu aslında.

Nerden nereye… Bir uçurumun kenarında başlayan yolumda binlerce kişiyi yanımda görmek nasıl bir gurur anlatamam. İnsanın bundan büyük kazancı olabilir mi? Binlerce insanın güvenini hangi para ile satın alabilirsiniz?
Nerden nereye… Bir uçurumun kenarında başlayan yolumda binlerce kişiyi yanımda görmek nasıl bir gurur anlatamam. İnsanın bundan büyük kazancı olabilir mi? Binlerce insanın güvenini hangi para ile satın alabilirsiniz?

Site kazandırıyor. Güven kazandırıyor, dost kazandırıyor, inanılmaz derecede bilgi kazandırıyor. Herkes bir bildiğini anlatıyor ve siz de bu bilgileri araştırıp yazıyorsunuz. Tecrübe kazandırıyor. Sizlere şevkle yazı yazmak için ürünler çıkar çıkmaz alıp deneme isteğini de anlatamam… Sizler de kazanıyorsunuz. Bazen biraz bilgi bazen bakış açısı bazen farklı bir düşünce…

Ne olursa olsun bu sitenin altı üstü bir blog sitesi olduğunu, amacımın lrf tekniğini ülkemizde bir adım ileri götürmek için uğraş olduğunu unutmayın.

Başka bir yazıda belki de bir avda görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın. Çok takılmayın, hoşçakalın 🙂