Lrfolta logosu anlamı ve markalaşma

Merhaba sevgili dostlar. Bugün sitenin benim için çok büyük ama lrf için küçük bir adım olan ilk tekstil ürününü bastırmanın gururunu yaşıyorum. Yaşadığım duygu buharlı makineyi icat edip sanayi devrine geçmek gibi bişey galiba. Neyse çok abartmayalım konumuza dönelim.

Lrfolta adını markalaştırmak adına yaptığım bu minik adımı size biraz detaylandırmak ve herşeyin şeffaf olmasını sağlamak istiyorum. Öncelikle logo çalışmamda istediğim şey bir balık yüzgeciydi ve bir de lrfyi tanımlayan simgesel birşey olmalıydı. Orada da devreye jighead girerek logomuzun kabataslak haritasını oluşturdu. Sonrasında ise bir konu dikkatimi çekti. Her marka (balıkçılık sektörü için değil genel konuşuyorum) renkleri ile yada sembolü ile yada bir şekilde temasına yada logosuna ülkesini bayrağını temsil eder birşeyler koyduğunu gördüm. Ve sonrasında başladım düşünmeye. Kırmızı beyaz temalar mavi tonlarından uzaklaştırdı. Ve balık üst yüzgeçlerinden birini ters çevirip üstüne de bir yıldız takmayı karar kıldık. Kıldık diyorum çünkü bu aşamada en büyük pay tüm site altyapı ve desteğimle ilgilenen Emre kardeşimin payı çok büyük. Ona da çok teşekkür ederim.
Bayrağımızın hilalini de yıldızını da bir köşeye iliştiriverdim. Zaten onları başımızın üstünde tutmalıydık diyerek de ilk şapkamızı bastırdım 🙂
Markalaşmak istedim. Lrfolta olarak marka olmalıyız istedim. Alper sadece bir kişidir ve marka Alper ise kişisel kalır. Fakat lrfolta kocaman 70.000 kişi okuyuculu bir ailedir. Birbirini tanımayan ama hepsinin lrfoltayı tanıdığı, sürdürülebilir balıkçılık için ve amatör olta balıkçılığını bir adım ileri taşıyabilmeye gönül vermiş bir aile… Bir kişinin adı yerine bir sürü okuyucu ile aile olmuş lrfolta’nın marka olması benim için çok daha değerlidir.
Farklı yerlerde olup aynı şeyi ortak payda edinen kişileri yakalarında bir gül misali küçük bir lrfolta simgesi ile görmek ailemizin bağlarını kuvvetlendirecektir diye düşünerek böyle bir işe giriştim. Şimdilik ürün seçme ve baskı konusunda çalışmalarımız devam etmekte. En kısa zamanda da araştırmalarımı tamamlayıp ortaya güzel malzemelerle geleceğim.
Bizi takipte kalın hoşçakalın…