Tatlı su levreği (Perch) yapısı ve aksiyon teknikleri

LRF avcılarının tatlı sularda, göletler ve akarsularda tercih ettiği balıklardan biri olan tatlı su levreği nasıl tutulur, bu balıklar hangi sularda derinliklerde yaşar ve nasıl beslenir, balığın yapısına göre seçilecek silikon yemlerden bahsedeceğim.

Tatlı su levreği, ülkemizde ‘Amerikan Levreği’, ‘Perch’ gibi isimlere sahip olsa da asıl ismi tatlı su levreği olarak TDK’da geçmektedir. Taşlık, kayalık, su altı bitkileri, ağaç yapraklarının bulunduğu tortulu yerlerde minik kurtçuk türevleri ile yaşarlar.

15050092_564802903729974_1913605334_n

Sonbaharda levrekler su yüzeyinin soğuması dolayısıyla diplerde nispeten biraz daha sıcak olan derinliklere inerler. Bu bakımda sonbaharda levrek avlamak daha da kolay hale gelebilir. Yılın hangi zamanı olursa olsun levrek avı için de barometre önemlidir. Levrek avında yüksek basınç, durgun su genellikle en iyi verimi sağlar.

Mart- Haziran arası üreme dönemi olduğundan bu dönemde mümkün olduğunca rahatsız etmemek, ileride meramızda balık üremesi açısından dikkat edilmesi gereken başka bir husustur. Ağzı büyük, sırt yüzgeci oldukça sert ve iki parçadır. Trakya bölgesinde testere balığı diye de geçer. Genellikle solucanla avlanılır.

Balığın nasıl yaşadığı ile ilgili yaptığım araştırmada, yukarıdaki yazıyı edindiğim bilgilerce toparladım. Bu duruma göre de avlağımızı seçebiliriz. Yaprak kalıntılarının kapattığı göletlerde yada durgun sularda yakalamak kolay olacaktır. Bir göl yada iç sularda herhangi bir yerde avlanıyorsam ilk dikkat ettiğim şey bölgesinde hangi tarla olduğudur. Buna bağlı olarak örneğin mısır tarlasından rüzgarla gelen mısır taneleri, bu bölgedeki balıkların ilk tercih edeceği yem olacaktır. Fakat LRF için canlı yem yerine bu yemlerin silikonları ile bu balıkları kandırabilirsiniz. Genellikle edineceğiniz bir kaç parça silikon ve farklı ağırlıklarda bir kaç jighead işinizi görecektir.

Bu tatlı su levreğinin su altında ava yaklaşımı ve saldırma videosu da sizlerin yeme vereceğiniz aksiyon ve hangi sularda avlanıldığını gösterecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir